En İyi Hasat Verimini Yakalamak İçin Geliştirilmiş, ‘’2020 Model Çiftçilik Aracı’’: Harvest Finance

Image for post
Image for post

İnsanlık tarihi boyunca yaşamış tüm uygarlıkların kalıntıları günümüze kadar ulaşamamıştır. Bunda en büyük faktör; belirli bir zamana kadar insanların göçebe topluluklar halinde yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Göçebe toplumlar herhangi bir plato veya ovaya tüm yıl boyunca bağlı kalamazlar, zamanı gelince orayı terk edip şartların da değişimine ayak uydurmaları gerekmektedir. Bu sebeptendir ki dinozor fosillerinden başlayıp buğday tohumlarını saklamak için kullanılmış kapların bulunmasına kadar geçen süre hakkında henüz detaylı bilgiye sahip değiliz. Yani insanlığın tarım yapmaya başlamadan önceki dönemlerine ait pek çok 2020 yılına kadar doğada barınamamıştır. Belki de tarım öncesi dönemde insanlar bu gibi sağlam ve uzun süreli kullanım fırsatı sağlayan aletler yerine daha kolay üretilebilen ve kısa süre sonra işlevini yitiren aletleri tasarlamayı ve kullanmayı seçtiler. Bunlar hala sadece birer öngörü… Yüzyıllar ve hatta on bin yıllar içinde insanoğlu, Toprak Ana ile iletişim kuracağını anlamaya başladı. Taşırken döktüğü buğdaylardan yeşeren fidanları, bir kenara fırlattığı meyve çekirdeklerinden boylarını aşan ağaçlar oluştuğunu fark ettiler. Kısacası Toprak Ana, sevgi dolu yüreğini yüreği ile insanlara beklemedikleri bir hediye sunuyor ve tarihin akışını değiştirecek bir fikir aşılıyordu: TARIM

Image for post
Image for post
(Photo by Johny Goerend on Unsplash)

Geçmişteki uygarlıklar içinde en çok tanınanlardan biri olan Mısırlılar, günümüz dünyasında nasıl yapıldığına dair ütopik fikirlerin dolaştığı ‘’piramitleri’’ ile tanınır. Ancak bir adım geri çekilip baktığımızda Nil Nehri boyunca kendilerine sunulan tarım nimetleri sayesinde nasıl yıllarca ayakta kaldıklarını anlamak pek de zor olmasa gerek. Peki artan nüfusu beslemek için her sene aynı şartlarda aynı yere aynı zamanda ekim yapmak yeterli miydi? Kesinlikle HAYIR! Nil Nehri’nin taşma zamanlarını bilmeden ekim yapılamazdı, bunun için ilkel saat ve tarih hesaplaması için ilkel araçlar kullandılar. Nil’in kuzey ve güney uçlarında hangi besin maddesinin ne kadar hasadı yapıldığı papirüslere kaydettiler. Bu ve benzeri onlarca veri sayesinde var olandan en yüksek verimi almaya başladılar. Günümüze kıyasladığımızda da yine her çiftlikten en yüksek verimi almak için çok çeşitli araçlar, veriler ve insanlar beraber bir ekip halinde çalışmaktadırlar. Kripto dünyasında özellikle geçtiğimiz son 6 ayda kendinden çokça bahsettiren DeFi projeleri de temel olarak herkesin en yüksek kar oranını elde etmesi için tamamen topluluk tarafından yönetilen oluşumlar olarak hayatımızda yer edindi. Borç alma, borç verme, likidite sağlama gibi fonksiyonların yanı sıra staking ve farming adı verilen çeşitli araçlar kullanılarak da fazladan gelir elde etmek mümkün. Böyle bir ekosistemin tam ortasında; tüm DeFi projeleri içinde en yüksek getirisi olanı bulup kullanma teması üzerine kurulmuş bir yapı: Harvest Finance

Harvest Finance Nedir?

31 Ağustos 2020 günü yayımlanan bir bildiri ile kripto para dünyasındaki yerini alan Harvest Finance, tüm kripto para kullanıcıları için DeFi projelerinden en yüksek getiriyi elde etmek için oluşturulmuş bir kuruluştur. Tüm kripto meraklılarının DeFi projelerine adeta bir kurtarıcı gibi yöneldiler. Balancer, Uniswap gibilerin öncülüğünde hem kolayca ticaret imkanı sunuldu hem de likidite sağlamak aracılığıyla ödenen komisyonlardan paylarına düşeni almaktalar. Harvest Finance ise bu iki temel fonksiyonun üzerine hem maksimum kazanç hesaplaması için geliştirilmiş bir algoritmayı ekledi hem de $FARM token ile Harvest Finance’e güvenenleri ödüllendirmeye başladı. Geliştirilen algoritma aracılığıyla, sadece mevcut koşullardaki en yüksek kar oranını bulmakla yetinmiyor aynı zamanda gelecek için de farklı projeleri araştırıyor.

Az önce bahsettiğim özelliklerinin yanı sıra, temel olarak Discord topluluğu üzerinden çeşitli fikir alışverişleri, tartışmalar, yeni strateji önerileri ve daha pek çok farklı aracın kullanımı sağlanmaktadır. Gün içerisinde yeni bir strateji onayı da yapılmış olup Harvest Finance üzerindeki ‘’Farmers’’lar için kullanıma sunulmuştur. Farmers dışında bir diğer grup 69ers olarak bilinen konsey üyeleridir. Bu konsey, geliştirmelerin 5. haftası itibariyle kurulmuştur. Herhangi bir hiyerarşinin bulunmadığı bu konsey, yeni strateji önerileri başta olmak üzere Harvest Finance’in geleceğine karar verme ve şekillendirmede yardımcı olmaları adına bir araya getirilmiş aktif topluluk üyelerinden oluşmaktadır. Harvest topluluğuna özgü DAO ve alacakları kararların hem açıklamaları hem de gelecekteki oylamaları için Snapshot kullanılmaktadır. En son 90%’dan fazla EVET oyu alarak kabul edilen GRAIN/FARM listelenmesi ve detayları görmek için lütfen tıklayınız.

Image for post
Image for post

$FARM Token Nedir?

$FARM token, Harvest Finance kullanıma geçmesiyle platforma herhangi bir anlamda katkı sunan herkesi ödüllendirmek amacıyla üretilmiş bir kripto paradır. Faaliyete geçişle beraber toplam arz 5,000,000 olarak belirlenmiş, 4 yıl boyunca her hafta belirli emisyon miktarı ile tüm miktarın dolaşıma geçmesi düşünülmüştü. Ancak 4. ve 5. haftalardaki token yakımları ile beraber toplam arzı azalmıştır. Daha sonrasında ise ‘’Harvest Council of 69ers’’ adı verilen konseyin kurulmasını takiben arz 690,420 olarak belirlenmiştir. Daha önceden her hafta eşit olarak salınması planlanan token miktarı da her hafta azalacak şekilde düzenlenmiştir.

Her hafta dolaşıma eklenen tutarlar 3 farklı alana paylaştırılacaktır. Salınan kısmın 70% kadarı Likidite Sağlayıcılarına, 20% takıma ve kalan 10%’luk kısım da Hazineye aktarılacaktır. Gelecekte Harvest Finance, herhangi bir operasyonel eylem gerçekleştirecek olur ve kar elde ederse, alınan kardan 30% kadarlık kısım $FARM sahiplerine dağıtılacaktır. Bu gibi eylemelere örnek olarak, 18 Ekim 2020’de oylanan ‘’Diğer Projelere Hibe Desteği’’ konusu gösterilebilir.

Image for post
Image for post

Harvest Finance Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir merkezi borsayı (OKEx, Binance …) kullanmak kaydolmaktan başlayıp en az 5 6 farklı adımın tamamlanması gerekmektedir. Bu sayı Uniswap gibi DEX borsalarında 3, 4’e kadar inmektedir. Harvest Finance kullanımı ise çok daha az adımda tamamlanabilmektedir. Yapmanız gereken öncelikle cüzdanınızı bağlamak, sonrasındaysa en yüksek kazanç almak istediğiniz kripto parayı seçmektir. Kısacası gereken tek araç bir Metamask cüzdanı olarak dikkat çekmektedir.

Image for post
Image for post

Karşınıza çıkacak yukarıdaki ana ekranda kazanmaya başlamak için öncelikle Cüzdanınızı Bağlayın, sonrasında ise yatırmak istediğiniz kripto para miktarını girin. Artık arkanıza yaslanabilir ve seçtiğiniz kripto para birimi için ekosistemdeki en yüksek kar oranının zevkini çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra elde edeceğiniz $FARM tokenleri de kazancınıza kazanç katacaktır. Şu an en yüksek getiri 500%’den fazla APY’ye sahip olan $FARM token olarak göze çarpıyor. Bunun dışında Harvest Finance platformuna CRV, PICKLE, COMP, UNI, SUSHI, DEGO ve KEEP tokenlerinden otomatik olarak hasat yapabilir, kazanç sağlayabilirsiniz.

Harvest Finance topluluğuna katkı vererek de kazanç sağlayabilirsiniz. Şu anda 3. Devam etmekte olan ‘’Harvest Creativity Contest’’ ile platformu en iyi açıkladığına inandığınız içerikleri üretip ödül sahibi olacak 50 kişiden biri olabilirsiniz. ‘’Harvest Finance Developer Contest’’ aracılığıyla website ile ilgili yapacağınız her türlü olumlu katkıya karşılık olarak toplamda 6800$ değerindeki ödülden payınıza düşeni almanız mümkün. Diğer seçenekleri görmek ve ilgi alanınıza göre yer almak EARN sayfasını ziyaret ediniz.

26 Ekim Sonrası ‘’Post-Mortem’’ Dönem ve Güvenlik

26 Ekim gecesi, Harvest Finance ekibi ve topluluğu için en kötü zamanlardan birini temsil etmektedir. O gece platforma bir saldırı düzenlendi ve toplamda 24,000,000$ değerinde kripto para çalındı. Hırsızlığın hemen ardından çalınan fonların bir kısmı Harvest Finance kontratına geri yollansa da büyük kısmının kullanıcılara tekrar ödenmesi için farklı bir yol izlendi. Hack ve ilgili detaylar için ‘’Post-Mortem’’ başlığıyla yayınlanan makaleyi okumak için ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Sadece hack olayından sonra değil öncesinde de kullanıcı ve fonların güvenliği için Harvest Finance ekibi tarafından sıkı denetimler uygulanmaktaydı. Bunun için Haechi Labs, PeckShield Audit tarafından kaleme alınan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Written by

Freelance crypto content creator & translator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store