Bonfida DEX Kullanım Rehberi

(Resmin Kaynağı)

Bonfida DEX, Solana ekosistemi üzerinde kurulmuş olan bir merkeziyetsiz borsadır. 50'den fazla kripto para çiftinin tek adımda ticaretinin gerçekleştirilebileceği Bonfida DEX, SerumDEX kullanıcılarının daha kullanışlı bir ara yüz ile işlemlerine devam edebilmeleri için oluşturulmuştur. Bunun dışında kullanıma elverişli ticaret botları ile alım satım stratejilerini otomatik hale getirmek, Solible aracılığıyla Solana zinciri üzerindeki NFT’lerin kullanımı teşvik etmek ve özel tokeni $FIDA sayesinde de tüm bu yeniliklerin getirilerini topluluğa vermek; Bonfida DEX oluşturulması sırasındaki temel fikirler arasında gösterilebilir.

Bonfida DEX, Bonfida Vakfı adı altında bir araya gelmiş, kripto paraların geleceğine meraklı ve blok zincir geliştirme konusunda çeşitli deneyimleri olan kişiler tarafından inşa edilmiştir. Bonfida Whitepaper’ından edinebildiğimiz tek bilgi budur. Yani tamamen topluluk tarafından topluluk için oluşturulmuştur.

Bonfida, Solana zinciri üzerinde işlemektedir. Ethereum veya başka bilindik bir zincir üzerinde kurulma sebepleri arasında

  • Saniyede 50,000'den fazla gönderim sağlayabilmesi
  • Bir işlemin 0.001$’dan bile az komisyon ile gerçekleştirebilmesi
  • Bir işlemin herhangi bir geri-kalma (lag) sürecine fırsat vermeden aynı anda gerçekleştirilebilmesi
  • Gelecekte eklenecek yeni platformlar için elverişli bir konumda bulunması

sayılabilir. Solana ekosistemi, özellikleri ve geleceği hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz Eylül 2020'de yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Solana Destekli Cüzdan Kurulumu

Bonfida DEX kullanmak için öncelikle Solana destekli bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Şu an desteklenen 4 farklı Solana destekli cüzdan ile Bonfida DEX kullanabilirsiniz. Ancak tavsiye edilen cüzdan olarak ‘’Bonfida Wallet’’ kullanmak daha idealdir. Bonfida ana sayfasının sağ üst köşesinden ‘’Connect Wallet’’ sembolünü tıklayarak var olan cüzdanınızı bağlayabilir eğer henüz bir Solana cüzdanına sahip değilseniz aşağıdaki adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.

Cüzdan oluşturmak için ‘’Connect Wallet’’ sembolüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sekmede size verilen 12 kelimeyi kaydedin. Eğer bu kelimeleri kaydetmezseniz cüzdanınıza erişim mümkün olmayacaktır.

Sonrasında karşınıza gelecek ekranda cüzdan şifrenizi belirlemeniz istenecek. Bu şifre herhangi bir ticaret, token gönderimi veya likidite sağlama işleminizi gerçekleştirmek için tekrardan sorulacaktır. Güvenli bir şifre belirledikten sonra bu şifreyi de kaydetmeyi unutmayın. Eğer şifreyi yanlış girerseniz cüzdana erişiminiz olsa dahi istediğiniz adımları atamayabilirsiniz.

Bu aşamanın ardından cüzdanınız kullanıma hazır! Karşınıza çıkan ekranda ‘’CONNECT’’e tıklayarak Solana cüzdanınızı Bonfida’ya bağlayabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

SPL Tokenlerin Eklenmesi ve Cüzdana Gönderilmesi

Cüzdanı oluşturduktan sonra karşınıza gelen adres ‘’SOL’’ token adresidir. Ancak Solana zinciri üzerinde oluşturulmuş onlarca farklı token bulunmaktadır. SRM, USDT ve USDC bunlardan sadece bazılarıdır. Her bir SPL tokenin kendine ait kontratı bulunmasına rağmen kullanılması için cüzdana eklenmesi gerekir. Örneğin cüzdanınıza SRM tokeni eklemek için:

Cüzdan bakiyenizi görüntülediğiniz sayfaya gidin. ‘’Add Token’’ yazısına tıklayın. Solana zincirinde desteklenen tokenlerin listesi karşınıza gelecektir. Buradan SRM’yi bulun ve hemen sağındaki ‘’Add’’ yazısına tıklayın.

Daha sonrasında bağlı olan cüzdan tarafından karşınıza gelecek sekmeyi onaylayın. (‘’Approve’’ yazısına tıklamalısınız.) Bu işlem, Solana zinciri üzerinde onay gerektiren bir işlem olduğu için cüzdanınızda az da SOL token bulunmalıdır.

Bu işlemin ardından 1 dakikadan az süre içerisinde cüzdan bakiyelerinizi gördüğünüz ekrana SRM tokenin de geldiğini göreceksiniz. SRM token hizasında bulunan cüzdan adresine SRM göndererek işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Cüzdanınıza SOL veya herhangi bir SPL token göndermenin en ucuz yolu FTX borsası kullanarak yapılır. FTX borsası ne para yatırma ne de para çekme için ücret talep etmektedir. Ayrıca SPL token desteği sağlamasıyla da Solana ekosistemindeki yeri önemlidir. Çoğu SPL token de FTX borsası kullanılarak 0 komisyon ücretiyle Solana cüzdanlarına aktarılabilir. Eğer henüz FTX hesabı sahibi değilseniz bu link üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bonfida DEX Kullanarak Token Alım Satımı

Bonfida DEX piyasa ekranına geri döndükten sonra sol üst köşedeki arama çubuğundan işlem yapmak istediğiniz ticaret paritesini belirleyin. Bunun için SRM/SOL paritesini anlatmayı seçiyorum.

Ekranın solunda mevcut emirler, ortasında en son gerçekleşen ticaret emirleri ve sağında da yeni emir oluşturmak için gerekli araçlar yer almaktadır. Bonfida ara yüzü çoğu CEX gibi görünür ve o borsalardaki emir tiplerinin birçoğu yer alır. Örneğin doğrudan piyasa emri ile satış gerçekleştirebilir veya limit emir kullanarak istediğiniz fiyatın oluşmasını bekleyebilirsiniz. Tüm DEX’lerde olduğu gibi Bonfida kullanırken de limit oluşturmak için alt limit bulunmamaktadır.

Emrinizi girdikten sonra cüzdanınıza tekrar onay vermeniz gerekir. Kontrol edip onaylayın ve bekleyin. Eğer limit emir verdiyseniz emriniz ekranın en altında bulunan ‘’Açık Emirler’’ bölümünde olduğunu, piyasa emri kullandıysanız da işleminizin gerçekleştiğini fakat bakiyenize yansımadığını göreceksiniz. Bu adımda şüpheye gerek yok! Çünkü tek yapmanız gereken bakiyenizi denkleştirmektir.

Bakiyenizi denkleştirmek için ‘’Settle’’ butonuna tıklayıp tekrardan karşınıza gelecek ekrana onay vermeniz yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından denkleşmemiş bakiyeniz sıfırlanacak ve tüm fonlarınız kullanılabilir bakiye olarak görünecektir.

Freelance crypto content creator & translator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store